Çelikmed


HAKKIMIZDA

Our company was established in Samsun Technopark in 2020 and is a company engaged in R & D for medical device production, targeting domestic production in the field of medical devices.


Among the subjects we are working on are devices such as DVT-PE preventive pumps, Lymphedema pumps, automatic tourniquet (hemostasis pump). Models whose design and development have been completed are offered to the market based on registration.


In the products we offer to the market, the basic parts such as electronic card design production software are made by our company, we aim to offer the best product at the cheapest price as well as the highest level of localness in the production of all models. In the future, we aim to produce semi-finished products and accessories in order to obtain products with a 100% localization rate, and we aim to offer new products to the service of health institutions and our nation in all areas needed.


Regards..

Çelik Hastane Cihazları İmalat Sanayi Ticaret Ltd. Şti 2020 yılında Samsun Teknopark'ta kurulmuş ve tıbbi cihaz üretimi için Ar-ge yapan , tıbbi cihaz alanında yerli üretimi hedeflemiş bir firmadır.

Firma kurucu ortaklarından Kenan Çelik Marmara Üniversitesi Biyomedikal cihaz Teknolojisi , Büşra Çelik Zonguldak Karaelmas üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği mezunudur. 

Çalıştığımız konular arasında DVT-PE önleyici pompalar, Lenfödem pompaları , otomatik turnike( hemostasis pompası )  gibi cihazlar bulunmaktadır. Tasarım ve geliştirilmesi bitmiş modellerin tescile binaen piyasaya arzı bulunmaktadır.

Üretim standartlarımız;

TS EN 60601-1-2

TS EN 61000-4-3

TS EN 60601-1

Piyasaya sunduğumuz ürünlerde, elektronik kart tasarımı imalatı yazılım gibi temel parçaları yerli olup firmamız tarafından yapılmaktadır, tüm modellerin üretiminde en üst düzeyde yerliliğin yanı sıra en iyi ürünü en ucuza sunmayı da hedeflemekteyiz. Gelecekte daha da fazla yerlilik oranının %100 olduğu ürünleri elde etmek için yarı mamül parçaları ve aksesuarlarını da üretmeyi amaçlamakta, ihtiyaç duyulan tüm alanlarda yeni ürünleri sağlık kurumlarının ve milletimizin hizmetine sunmayi hedeflemekteyiz.


Saygılarımızla..